Arduino Birden Fazla Buton ile İstenilen Sürede İşlem Yapma

Paylaş

Bu kez farklı bir uygulama yapacağız. Elimizde 3 adet buton var ve biz bu butonlardan hangisine basılırsa o butona göre belirlenmiş olan süre boyunca iş yaptıracağız. Mesela 1. butona basınca led’imiz 10 saniye, 2. butona basınca led’imiz 5 saniye ve 3. butona basınca led’imiz 3 saniye yanacaktır. Buton sayısı ve senaryo ihtiyaca göre değiştirilebilir. Örneğin bir röle sürülerek bir cihaz istenilen sürede çalıştırılabilir.

Gelelim bizim yapacağımız devreye. Devremizde 3 adet buton olacak ve uygulanan gerilime göre de farklı değerler üretecek olan olan 3 faklı direncimiz olacaktır. Her butonun çıkışı tekbir girişte yani A0 analog girişinde toplanacaktır. Her buton farklı girişten okunarak boş yere karmaşa yapılmayacaktır. Devre bağlantımız aşağıdaki gibidir. Eğer dirençleriniz farklı değerlerde değilse dirençleri seri bağlayarak farklı değerler elde edebilirsiniz.

Butonlara basıldığında buton üzerinden geçen elektrik akımı A0 girişine gelmeden önce bir dirençten geçer ve A0 girişine gelir. Dirençten geçen akım direnç değeri ile orantılı olarak gerilim değeri kaybeder ve analog giriş bunu bir değer olarak okur. Okunan bu değer belli aralıklarda olacağı için serial monitörden bu değerleri görerek buna göre işlem yaptırılır. Kodlar şu şekilde olacaktır.

1.016 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.