Fatih Projesi Tablet Kısıtlamayı Kaldırma – Yeni ROM yükleme

Paylaş

Herkese iyi günler. Malum yakın zamanda gelen bir güncelleme ile Fatih Projesindeki e-tab 5 tabletler yine kurulan programları kaldırmaya başladı. Kimi kullanıcılar eski yazımda da belirttiğim şekilde eski rom yükleyerek aştı. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Kimisi de – tıpkı benim gibi – aman bekleyeceğim zaten pekte bir şey yapmıyorum nasılsa youtube kalsın yeter dedi ve bekledi. Fatih koordinatörlerine de gelen geri bildirimler doğrultusunda sanırım yeni bir rom oluşturulmuş ve artık kısıtlamalar kaldırılarak tüm tabletlere sorunsuz kullanım izni verilmiş. Fatih projesi sayfasında yazan o şekilde en azından. Bende ROM dosyasını yükleyerek denedim ve kurduğum uygulamaları henüz silmedi ve daha fazla ayar seçeneğine kavuşmuş olduk. Umarım yeni bir güncelleme yapmazlar. Gerçi Lolipop’a yükselse daha iyi olur ama neyse şimdilik yapacak bir şey yok. Nasıl yapılacağını anlatayım sizlere şimdi. Ama öncesinde belirteyim ki yapacağınız hatalardan dolayı sorumlu değilim. Yöntem tamamen Fatih Projesinde yazıldığı şekli ile aktarılmıştır. Eğer emin değilseniz yardım almanızı tavsiye ederim.

 Öncelikle tabletiniz hangi versiyonsa aşağıdan ona uygun Rom’u indiriniz ve sıkıştırmılmış halinden çıkartın. Yazılım Yükleme klavuzu zip dosyasının içinde mevcut ve oradan faydalanarak yazdım bende bu makaleyi.

E-Tab 5       |     E-Tab 4 (Alttan Şarjlı)      |        E-Tab 4 (Yandan Şarjlı)

Hemen üstteki linklerden ETAB5 ve ETAB4 versiyonları için gerekli ROM dosyalarını bilgisayarımıza indirebiliyoruz. İndirilen dosyada android usb driver dosyaları, sp flash tool programı ve rom dosyaları yer almaktadır. E-Tab4 için zip dosyasındaki yükleme klavuzunu inceleyiniz. Aşağıdaki adımlardan ROM yükleme e-tab5 için geçerlidir. Güncelleme : E-tab 4 tablete yükleme yaptım. Yazının sonuna bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

 1. Tabletinizi açık iken bilgisayara USB kablo ile takınız ve bilgisayara aygıt takıldı sesini duyacaksınız.
 2. Windows Masaüstünde Bu Bilgisayar > Sağtuş > Özellikler > Solda Aygıt Yöneticisi tıklayın.
 3. Diğer aygıtlar kısmında e-tab5 sarı renkli görünüyorsa üzerinde çift tıklayarak Sürücüyü Güncelleştir butonunu tıklayın.
 4. Sürücü yükleme penceresinde sürücüyü otomatik yükleyi değil Sürücü yazılımı için bilgisayarıma göz atını seçin ve gelen pencerede ileriyi tıklayarak disketi var butonunu tıklayın. İndirdiğiniz ve açtığınız klasörü bularak usb_driver klasörünü gösteriniz. Burada karşınıza seçenekler çıkacaktır. ADB İnterface olanı seçip devam edin.
 5. Kurulum tamamlandıktan sonra Rom yüklemeye geçebilirsiniz.
 6. Eğer bilgisayarda windows 10 varsa ve tableti taktığınızda aygıt takıldı ses gelip tablet kurulmuyorsa paniklemeyin.
 7. Tablet bilgisayara takılı şekilde tableti kapatın. Kapanırken windows tableti görüp tanıyor ve sağ alta bildirim çıkartarak kurulum tamam artık kullanabilirsiniz diyor. Bu aşamada Bilgisayar içinde vaya aygıt yöneticisinde tableti aramayın zira göremiyorsunuz. Kurulum tamam kullanabilirsiniz diyorsa başardınız demektir ama argıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt şeklinde ise 3. adımdan itibaren işlemleri yeniden yapın.
 8. Artık Rom yüklemeye geçebiliriz.

Yeni ROM nasıl yüklenir?

 1. Tabletinizi kapatın ve bilgisayar ile bağlantısını kesin.
 2. Flash Tool klasörü içerisinden flash_tool programını çalıştırın.
 3. Download Agent butonuna basıp, Flash_Tool klasörü içerisinden MTK_AllInOne_DA.bin dosyasını seçin. ._MTK_AllInOne_DA dosyasını seçmeyeceksiniz. Buradaki farka dikkat edin.
 4. Scatter-loading tuşuna basarak “rom” klasörü içindeki MT6592_Android_scatter dosyasını seçin. ._MT6592_Android_scatter dosyasını seçmeyeceksiniz. Buradaki farka da dikkat edin.
 5. Scatter- Loading’in hemen altınca bulunan açılır menüde  Download Only seçeneğinin seçili olduğundan emin olun, aksi durumda tabletinizin seri numarası sıfırlanarak kullanılmaz olacaktır. Eğer Download Only yoksa sonraki adımı yapmayın ve koordinatörlerden yardım alın. 
 6. Tabletinizi bilgisayara bağlamadan önce üstte bulunan Yeşil oklu Download Butonunu tıklayın.
 7. Download’ı tıkladıktan sonra tabletinizi kapalı bir şekilde bilgisayara bağlayın ve işlemlerin yapılmasını bekleyin. Bu sırada tableti ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı asla koparmayın. 
 8. İşlem bitince karşınıza onay penceresi gelecek ve tabletinizin işi bitmiş olacak. Tabletinizi açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. 
 9. Her şey sıfırlanmış olacağı için programlarınızı tekrar kurun. Gerçi zaten silmişti tablet programlarınız. Hayırlı olsun.

Güncelleme : Yandan şarjlı e-tab4 tablete epey uğraştıktan sonra yükleme yapabildim. Gerekli dosyaları indirip klavuzda yazan adımları yapmama rağmen tablet hala eski halinde çalışıyor bir türlü olmuyordu. Recovery mode ile açtım wipe yaptım ama maalesef o işlemde fayda sağlamadı. En sonunda aklıma ayarlardan sıfırlama geldi. Tablet açıkken Ayarlar > Yedekle ve sıfırla menüsüne girip Fabrika verilerine sıfırla‘yı seçin. Bu işlem biraz uzun sürüyor, sabırla bekleyin.

İşlem bitip tableti ilk aldığınız halde açılınca tableti kapatıp e-tab4’e ait klavuzdaki adımları uygulayın. Benim yaptığım tabletler sorunsuz bir şekilde açıldı. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız bir uzmandan yardım alın. Burada yazılanları yaptığınızda tüm sorumluluk kendinize aittir.

22.022 views

Gelen Aramalar:

 • fatih projesi tablet 2019 (2)
 • eba tablet güncelleme (2)
 • aava mobile fatih tablet v1 0 (1)
 • aava tablet rom meb (1)
 • bilgisayardan tablete rom yükleme (1)
 • e tab 4 internet rom (1)
 • e tab 5 8 0 rom (1)
 • e tab 5 aktive etme (1)
 • e tab 5 güncelleme adresi (1)
 • e tab 5 kisitli mod meb (1)

Fatih Projesi Tablet Kısıtlamayı Kaldırma – Yeni ROM yükleme” için 77 yorum

 1. hocam daha önce kolaylıkla rom attığımız etap 5 tabletlerde son zamanlarda rom programını çalıştırdığımızda karşımıza bir güncelleme mesajı geliyor ve tabletlere rom atılmıyor bu konuda bir bilginiz varmı? iyi çalışmalar

 2. Zamanında e tab 5 e twrp ile rom atmıştım onun üstüne bu işlemleri yapsam herhangi bir sıkıntı çıkar mı

  1. Flash tool a tanıttığın scatter dosyası cihazınızla uyumlu değil yada yanlış scatter dosyasını seçmiş olabilirsiniz. Eğer aşağıdaki listede seçili bir kutucuk varsa sorun var demektir. seçili olmaması gerekir.

 3. Flash Tool programında Download-agent bölümünden dosya seçimini yapmaya çalışıyorum ancak (lib da eşleşmiyor, lütfen DA’yı tekrar seçin veya yardım isteyin) böyle bir hata veriyor.

 4. Hocam gerçekten harika iş çıkarmışsınız biraz bilgisayardan anlayan anlatımınızla kolayca yapabilir. çok çok teşekkür ederim bu güzel paylaşım ve anlatım için allah razı olsun sizden başarılarınızın devamını dilerim.

 5. Windows 10 kullanıyorum, rom dosyaları indirip kurduğum halde bir türlü bilgisayar görmüyor. Ne yapacağız?

  1. tablet kapalı iken takmanız gerekli. eğer kapalı ve görmüyorsa başka bir kablo deneyin. kablo değiştirince de görmedi ise usb portlarınızı bir kontrol edin. hiçbirisi de olmadıysa sürücülerin yüklenmesi gerekli. sürücüleri bulup kurun.

 6. Teşekkür ederim, sayenizde etab4’e kurulum yapabildim. Linkler çalışıyor.
  Bu tableti 4.4.x sürümüne güncellememiz mümkün mü acaba?

   1. Hocam ben de bağlantı sesi geliyor sürücü ünlem işareti görünüyor ama bir iki saniye sonra ses çıkıp tekrar sürücü gidiyor (win 10 kullanıyorum) direk rom atmaya geçtim ama 15dakikadır hiç ilerleme yok ne kadar sürüyor işlem ve ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

    1. Çok uzun sürmüyor birkaç dakika içinde bitiyor. Bir arkadaş yorumda link vermişti birde onu deneyin ama o sürücüler hakkında bilgim yok

 7. Hocam win10 bilgisayarda tableti görmedi. Yazdığınız gibi tableti kapattım windowstan algılama sesi geldi ama ama aygıt yöneticisinden hala tablet görünmüyor(Diğer aygıtlar kısmında). 3. adımı uygulamak için aygıt yöneticisinden görünmese de olur? Biz yinede sürücüsünü yükleyelim mi? (Not: İlkkez bir tablete rot ataağım :))

   1. Hocam direk flash tool yazılımını çalıştırayım mı o halde.win10 da Flash tool çalıştırdığımda şöyle bir uyarı veriyor “The scatter file cannot found. Please make sure the file is exist before download.”

 8. yapıyorum bi türlü olmuyor.download yapıyorum ama altta ilerleme olmuyor bi süre sonra bilgisayar kendini yeniden başlatıyor.yapamadım bir türlü

  1. linkteki etab5 rom zip dosyası inerken bir süre sonra takılıp kalıyor indiremedim. indirebileceğimiz başka link varmıdır. şimdiden teşekkür ederim

 9. Elinize anlatımınıza sağlık çok sade ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız. Yaptım oldu teşekkür ederiz..

 10. Bilgisayar tabletimi hiçbir şekilde görmüyor. Aygıt yöneticisinde diğer cihazlarda görünmüyor.Açıkken, kapalıyken, kurtarma modu hepsini denedim. Ne yapabilirim?

  1. bilgisayara takınca aygıt takma sesi geliyorsa görmüştür. bende de windows 10 var algıladı ama aygıt yöneticisinde göstermedi. direk bağladım romu yükledim. windows 10 otomatik kuruyor.

 11. “pencerede ileriyi tıklayarak disketi var butonunu tıklayın. ”
  lütfen açıklar mısınız? yanlış mı okuyorum, anlamıyor muyum? defalarca kapatıp yaptım ama tanıınmadı. ve burada “disketi var butonu “nedir çözemedim

  1. disketi var butonu yoksa Gözat vardır. Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara seçeneğini seçtiğinizde bir sonraki pencerede bu seçenek var. Disketi var windows 7 ve xp’de var. Windows 10 kullanıyorsanız Gözat çıkacaktır karşınıza.

   1. Tableti her bilgisayara bağlayınca açılıyor. Bundan dolayı rom yüklenmiyor. Tablet kapalı kalmıyor bilgisayar görmüyor.

 12. hocam benim tablet e tab 5. ben tableti sıfırlayıp format attım sonra acilmadı sayfa cıkıyor sadece aktive et diyom etmiyor şifre yeri gelmiyor. ve root atmaya calistık ama bilgisayar okumuyor. ne yapıcaz. lütfen yardım edin

  1. ben anlattığım şekilde kaç tane tablet yaptım sorun olmadı hiç. fatih koordinatörleri iletişime geçin.

  1. evet. hatta tablet kapalı ve bilgisayara bağlı olmadan basmanız gerekli. dowmload’a basında bilgisayara bağlayacaksınız.

   1. Hocam Merhaba. Yaklaşık 1 haftadır internette GM e-tab 4 wi-fi sorunu ile ilgili araştırma yapıyorum. Bir çok foruma ve ve youtube videosuna baktim. Daha 5 yıldır wi-fi açılmama sorununu çözen birisi olmamış sanırım. Konu ile alakasi yok ama rom yükleme anlatımınızı okurken gayet profesyonel olduğunu farkettim. Ve bilginiz olacağını düşündüm. Tablet hakkında hic bir bilgim yoktu. Bir araçta android uygulaması denemek için bir arkadaştan satın aldim. Yandan şarjlı bir tablet sanırım devletin dağıttığı tabletlerden biri. Aldığım arkadaşa sordum bilgim yok bende iken wi-fi çalışıyordu problem varsa getirin geri alayim dedi ama ben sorunu çözmek istedim yardımcı olacak hic bir veri de bulamadim. Sizden bu problemi nasıl çözerim rom yüklesem ise yarar mi ? Bir kaç sefer format attim düzelmiyor. Wi-fi açılıyor yazıyor öyle bekliyor bir süre sonra tekrar kapalı konuma geliyor. Bazen wi-fi açma tuşu hic aktif olmuyor donanımsal bir sorun yok yardımcı olurmusunuz?

 13. Etab4 yeni romu yükledim. Fakat play storeden guncelleme yapatken veya uygulama yuklerken 406 hatasi aliyorum. Oyun veya uygulama yukleyemedim play store bile guncellenmedi.

 14. Mustafa Bey benim sorum flash action script3.0 ile ilgili ben bi park etme oyunu yaptım buna 3 tane can koyucam çarptığı zaman azalıcak nasıl eklerim cevaplarsanız sevinirim.

  1. Geç cevapladığım için kusura bakmayın.haftasonu genelde internete girmem.Bir değişken tanımlayıp başlangıcı 3 yapın.park esnasında can eksiltme kriteri neyse o olay olunca 1 eksiltin ve her defasında da kontrol edin.can 0 olunca oyun bitsin.

 15. E_Tab4 için tüm prosedür uygulandı, yeni sürücü ve firmware sorunsuz yüklendi. Fakat tablet yeniden açılıp uygulamalar yüklendikten sonra eski sorunun devam ettğini gördüm. Örneğin GDrive uygulamasını yüklüyorum, 1 dakika sonra güncelleme yapılıyor ve hoooop GDrive uygulaması silinip gidiyor. Google Play’e tekrar geiliyorsunuz, etkinleştir diyorsunuz. Uygulamayı AÇ diyorsunuz. Veee 1 dakika sonra uygulama tekrar siliniyor. Yani, sonuç hüsran.

  1. yapılacak işlemler bunlar. ya bir şeyi eksik yapıyorsunuz yada tablet ile bilgisayar arasında bir iletişim sorunu var. Ayrıca bu anlatılan yönergeler etab5 için, etab4 için yönergeler farklılık gösterebilir.

  1. Resimli olarak anlatabilmem için o adımların resmini almam gerekli ve windows 10’da maalesef sürücü kurma ekranı gelmiyor çünkü otomatik olarak kuruyor. Windows 7 kullanmadığım için ilk adım olan sürücü kurulumunu o sebeple yazılı olarak anlattım ama 2. adım olan tablete rom atma kısmı için gerekli görseller mevcut yazıda. Umarım halledebilirsiniz. Eğer yapamadıysanız bilgisayar öğretmeninden yardım alırsanız halledecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.