ActionScript’te Değişken tanımlama

Paylaş

degisken1Bir programlama dili kullanıyorsanız değişken kullanmadan işlem yapmak oldukça zordur. Değişkenler programlama dilinin temelini oluşturur. Actionscript’te de değişkenler vardır.

Peki nedir değişken? Değişkenler, programınızda kullandığınız değerleri saklamanıza olanak sağlar. Bir değişken bildirmek için, değişken adıyla var(variable)  deyimini kullanmanız gerekir. Değişkenler tanımlanmadan kullanılamaz aksi halde programınızda hata alırsınız. Değişkeni tanımlamak için var kullanılır. Tanımlama işlemi şu şekilde yapılır.

Değişken adı : Değişkenin adını belirtir. Değişken adı içinde özel karakterler (+.-.*./,?….) kullanılmaz. Sayı ile başlamaz ama sayı ile devam edebilir. Türkçe karakter kullanabilirsiniz ama kullanmamanızı tavsiye ederim. Değişken Türü : Değişken içerisinde hangi tür ver saklayacağınızla alakalıdır. Türü sayı, metin, karakter rakam vb. olabilir. Değişken türleri aşağıdaki gibidir.

 
Değeri : Değişkende saklanacak bilgidir. Tanımlama sırasında değer atamak zorunlu değildir.

1.938 views

“ActionScript’te Değişken tanımlama” üzerine 5 yorum.

 1. Merhabalar ben bir zar attırıp zarda gelen sayıya göre o kadar kare ilerletmek istiyorum(örneğin zarda 5 geldi 5 kare piyon ilerleyecek) monopoly,kızma birader tarzı nasıl yapabilirim buna benzer bir örneğiniz var mı yardımcı olur musunuz ?

  1. dışarıdan kastınız animasyon sırasında ise evet girebilirsiniz. Sahneye bir metin alanı ekler ve türünü dinamik metin yaparsanız oradan veri girişi yapabilirsiniz. mesela veri girişi yapmak istediğiniz metin alanını eklediniz ve dinamik metin olarak ayarladınız. <Örnek Adı> kısmına deger yazdınız.
   aşağıdaki kodlar bu metin alanından tanımlı değişkene değer aktarır.

   var degisken : Number;
   degisken = Number(deger.text)

   şeklinde değer akratabilirsiniz. Burada flash ile yazmadığım için kodları büyük küçük harfe dikkat edilmesi gerekir. Bununla ilgili bir örnek uygulama hazırlayayım en kısa sürede inşaAllah.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.