Fatih Projesi Öğretmen Tabletleri Çöktü-Çözümü

Paylaş

Öğretmenlere dağıtılan General Mobile E-Tab 5 tabletler yeni güncelleme sonunda maalesef açılmaz hale geldi. Ekranda görüntü olmadan taletleriniz çalışıyorsa yapacağınız tek şey tableti kenara bırakıp bataryasının bitmesini beklemek. Batarya bitince recovery yapmaya kalksanız dahi maalesef tablet düzelmiyor. Eğer tabletin şarjı bitti yeniden şarj edeyim belki açılır diye umut ettiyseniz  de bu umutlarınız boşa gidecek çünkü tablet açılış işlemini tamamlayamadan kendisini sürekli olarak resetliyor. İşi garip yanı ise bu sorun sadece fatih projesindeki tabletleri kapsamıyor e-Tab5 olarak teknoloji mağazalarındaki tabletlerde çöktü. Sebebi ise General Mobile firmasının yaptığı güncelleme. Güncelleme fatih projesi tarafından yapılmış değil ama bence güncellemeyi kullanıcı onayına bırakmadan otomatik kurması ayrı bir sorun.

Bunun çözümü de yine tableti bırakacaksınız açıla kapana şarji bitecek. Bu esnada tableti yeniden kapatmayı denemeyin boşa zaman harcamış olursunuz.

Bunun çözümü var mı?

Evet inşallah çözümü mevcut. İl koordinatörlerinden aldığımız bir dosya inşallah çare olacak ancak kendi tabletimde denemeden herhangi bir ters durum oluşmaması için gerekli linki paylaşmıyorum. Umarım akşam evde deneyince sizlere de olumlu durum karşısında dönüş yapacağım. Sorun eninde sonunda halledilecek arkadaşlar aceleye ve paniğe gerek yok. 🙂

Herkese iyi çalışmalar.

Arkadaşlar evdeki tabletime uygulayınca sorun çözüldü. İşte adımlar (Bu adımlar Telpa önerisidir ayrıca bu işlemleri bilgisi olan birisi ile yapmanızı öneririm.); (Bu uyulama E-TAb5 içindir ve Telpa’nın kendi tavsiyesidir. E-Tab4 yada diğer tabletler için yapacağınız uygulamada kesinlike sorumluluk kabul edilmez.)

İlk olarak tabletin tamamen kapalı ve azda olsa şarjının olduğundan emin olun. Eğer tabletinizi yanlışlıkla açtıysanız bırakın şarjı bitsin. Şarj bitince 30 dakika kadar şarj edin ama sakın açmayın. Ayrıca tabletiniz bilgisayarınıza takılı olmayacak.

Daha sonra aşağıdaki adresten öğretmen tabletleri için olan uygulamayı indirin. Uygulama 600MB’a yakın bir boyuta sahip.

Buradan indiriniz.

İndirdiğiniz uygulamayı çift tıklayarak çalıştırınız. Eğer antivirüs kullanıyorsanız geçici olarak devre dışı bırakınız.

Çalışan programda ekran görüntüsü şu şekilde olacaktır.

tab1

İleti tıklayarak sonraki adıma geçiniz.

tab2

Yukarıdaki ekran geldiğinde KURUN butonuna tıklayın ve kuruulumu başlatın.

tab3

Kurulum sırasında aşağıdaki ekran gelecek olursa Bu sürücü yazılımını yinede yükle seçeneğini tıklayarak kuruluma devam edin.

tab4

Kurulum bitince ekrana aşağıdaki pencere gelecektir. Bu pencerede gösterilen DOWNLOAD butonunu tıklayın ve tabletinizi usb girişine bağlayınız. Artık size düşen bir süre beklemek. İlerleme durumu programın alt kısmında gösterilecektir. ( Yorumlarda seri numarası silindi diye şikayetler vardı ben böyle bir durum yaşamadım ancak bir tavsiye gelmiş yorum kısmına : En altta bulunan USRDATA işaretini kaldırırsanız seri numarası silinmeyecektir. deneyebilirsiniz.)tab5 tab6

İşlem bittikten sonra aşağıdaki gibi yeşil bir okey işareti çıkacaktır.  Artık tableti bilgisayardan çıkartın ve açın. Kablosuz ağa bağlanın aktivasyon işlemi zaten tamam diyecektir. tab7

17.194 views

Gelen Aramalar:

 • e tab 5 açılmıyor (14)

“Fatih Projesi Öğretmen Tabletleri Çöktü-Çözümü” üzerine 55 yorum.

  1. internete bağladım derken ne demek istediniz anlayamadım. wifi bağlı ama internete mi bağlanmıyor yoksa hiç mi bağlantı yok?

 1. Geri bildirim: Fatih Projesi Tablet Kısıtlamayı Kaldırma - Yeni ROM yükleme | Mustafa AKBAL

 2. sayın hocam bir öğrencimin tabletinde aynı sorun var tablet çalışıyor fakat hiç görüntü yok bunun öğrenci için olan dosyasında da yardımcı olabilir misiniz link atma konusunda.

  1. uzun süre geçti dosyalar değişmiş olabilir. en güzeli il yada ilçede koordinatör öğretmenlerle irtibata geçerseniz onlarda güncel dosya vardır.

 3. CheckSWver:Failed ! ScatterFileSWVer(prefix set):ETAB_5_STOCK PhoneSWVer: Two SW Ver Prefix Set must be same! Prefix Set note:Character [_T] content before! Please select the matching version of the software to download!
  HATASI ALIRSANIZ ÖNCE OPTİONS A TIKLAYIN. SONRADA CHECKSWVER ÜZERİNDEKİ TİKİ KALDIRMANIZ YETERLİ

 4. çökme filan yok ve burada anlatılan da; çözüm değil, farklı hale getirme. hepimizin bildiği rootlama, yani yönetici yetkisi devralma…

  1. sizin tabletler çökmemiş olabilir ama birçok tablet çöktü ve açılmadı. buda çözüm olarak geri yükleme zaten.

 5. Hocam ben programı indirdim ama dowland only yerinde fire diye birşey var ama değişmiyor maalesef onun için ileri gidemiyor

 6. CheckSWver:Failed!
  ScatterFileSWVer(prefix set):ogretmen
  PhoneSWVer:
  Two SW Ver Prefix Set must be same!
  Prefix set note:character (_T) content before!
  Please selcet the matching version of the software to download
  OK HELP

  bu uyarı ile karşılaştım hocam napmalıyım

  1. programın kendi orjinalinde o şekilde sizin herhangi birşey yapmanıza gerek yok. eğer gelmiyorsa o seçenek kurulumda bir sorun oluşmuş olabilir.

  1. o programın kendi içeriğinde gelen bir seçenek bizim müdahele etme şansınız maalesef yok. seçenekler içerisinde yoksa kaldırıp yeniden kurmayı deneyiniz.

 7. Yukarıda ki açıklamaları aynen uyguladım…
  Tabletim şu an çalışıyor ve ağa bağlandım.
  Güncellemeleri yapıyor…
  Yardımlarınız için teşekkür ederiz….
  Sağolun , varolun kardeşim…

  1. görmesine gerek yok hocam. downloadı tıklayıp tableti bağlayınca işlem başlıyor. başlamadı ise usb girişinde yada kablonuzda sorun olabilir. masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız veön panele taktıysanız arkadaki usbleri kullanın.

 8. Bir türlü herhangi bir ilerleme olmadı. Dediğiniz gibi yaptım önce download tuşuna bastım sonra usbden bağladım ancak herhangi bir ilerleme olmuyor

  1. sorun olmadan ilerlemesi lazım hocam. kabloyu veya taktığınız usb portunun değiştirerek deneyin.

 9. Lütfen birisi bana tabletlerde şu an en son hangi sürüm yüklü söyleyebilir mi? Kurumsal Cihaz yönetiminden seri no yazan kısımda sürüm numarası. Öğretmen.exe 87.0 yüklüyor. Ancak bu sürümle bazen vsınıf çalışmıyor, sürekli durduruldu diyor. Ya da eba market kendini kilitliyor. Tableti yeniden yükleyen ya da yükledikten sonra da güncelleme gelen varsa sürüm kodunu paylaşabilir mi.

 10. Burada anlatılanları uyguladım, ancak tableti pc ye bağladığımda ve download only dediğimde bir ilerleme olmuyor. Nerede yanlış yapmış olabilirim. Tabletimin çalışmadığını fark ettiğimde bir çok kez format atmayı denedim o etkili olmuş olabilir mi?

  1. önce dowloadı tıklayıp sonra takacaksınız hocam tableti. tablet tamamen kapalı olacak şarjı olmasada oluyor birkaç tablete yaptık sorun olmadı şarjı olmasa bile.

 11. Burada anlatılanları uyguladım, tabletim tekrar kullanılabilir hale geldi. Tavsiye için teşekkür ederim.
  İşlem tamamlanınca tableti kapatıp açtım ve adıma kayıtlı olduğunu gördüm; ancak IMEI numarası bölümü boş görünüyor. Bu normal midir?
  Bir de içimi rahatlatma açısından soruyorum, bu dosyayı “İl koordinatörlerinden” aldığınızı belirtmişsiniz. Belli bir şehir için mi uygulanmalı yoksa tüm şehirlerde kullanılabilir mi?

  1. hocam bu bizim ile özgü bir durum değil tüm tabletler için geçerli. Linke bakarsanız zaten general monile’in sitesinden iniyor dosya. İmei numarası normalde silinmemiş olması lazım. Aktivasyonu yaptıysanız sorun yoktur.

 12. dostum benim okulda öğrenci tabletlerinde aynı sorun olan tabletler var. formatörümüz yok ben ilgileniyorum. ne yapayım

  1. hocam bu öğretmen tabletleri için geçerli. İl koordinatörü arkadaşları ararsanız size öğrenci tabletleri için olan linki göndereceklerdir.

 13. Merhaba. Yükledikten sonra kontrol ettiğinizde 87.0 sürümünü mü yüklüyor hocam? Yoksa şu sorunlu güncelleştirmeden önceki stabil son sürüm olan 91.0 mı? Hangisi? Daha stabil bir rom demişsiniz bilgisayarbilisim.com forumlarında ama hangisi söylememişsiniz. Oraya üyeliğim olmadığı için maalesef oradan soramadım. Teşekkürler

  1. hocam sürümünü ne olduğu çok önemli değil zaten zira merkezden yeni güncellemeleri alıp eski sürümüne dönüyor. ben bu halini beğenmiştim ancak güncellemelerle eski haline geri geldi.

   1. Merhaba hocam. Bende mesela 87.0 sürümü yüklü ve güncelleştirme ile herhangi bir yükselme işlemi gelmiyor. Kaç gündür hala 87.0. O yüzden sormustum. Peki siz güncelleme yaptıktan sonra gelen sürüm numarası nedir?

 14. Tamam hocam işlem tamam sonunda aktive oldu ama şöyle bir sıkıntı var tablet başka biri adına kayıtlı oldu. Bir sıkıntı olur mu yada nasıl değiştirebilirim

  1. hocam seri no silinmemesi için yazıda da özellikle belirttim tablet kesinlikle kapalı iken yapılacak bu işlem. tableti açık iken yaparsanız seri no silinme yada aynı seri noya sahip tabletler ortaya çıkıyor. Bu durumda okul formatör öğretmeni ile iletişime geçmeniz gereklidir. Eğer formatör öğretmenseniz Telpa destek hattından servise gönderebilirsiniz.

  1. hocam sorun olmadı bende direkt olarak aktivasyonu yaptı. kablosuz ağa bağlanınca kapatıp açtım adıma kayıtlı olarak açıldı tablet. Dediğim gibi il koordinatör öğretmenlerinin verdiği link bu.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.