Flash ActionScript 3.0 İle klavye kontrolü 2

Paylaş

Bir önceki uygulamamızda Flash CS5 ve actionscript 3.0 ile sahnedeki bir nesneyi klavyenin yön tuşlarını kullanarak hareket ettirdik. Bu yazımızda uygulamamızı biraz daha geliştireceğiz. Uygulamada Sahnedeki nesneyi yine klavye ile hareket ettireceğiz ve sahne üzerindeki başka bir nesnenin tam ortasına geldiğinde mesaj olarak “DOĞRU YERDE” yazdıracağız.

Şimdi uygulamaya geçelim.

  • Bir flash uygulaması açın ve sahneye bir daire ve birde kare çizin. Önce kareyi sonra topu çizin ki sonra top karenin üzerine gelebilsin. hangi şekli önce çizdiyseniz sıralamada o altta kalıyor unutmayın.
  • Metin aracını kullanarak bir metin alanı oluşturun. Metin alanını seçin ve özellikler panelinden klasik metin kısmını TLF metni yapın. Böylece font sorunu yaşama ihtimalimiz düşüyor. Aksi halde herşey doğru olsa bile fonttan kaynaklı olarak mesaj yazmıyor. Metnin <Örnek Adı>‘nı mesaj olarak belirleyin.

hareket2

  • Kare ve daireyi ayrı ayrı film klibine çevireceğiz ve isim vereceğiz. Bunun için kareyi seçin ve F8 tuşuna basın. Karşınıza sembole dönüştür penceresi gelecek. Buradan Türü Film Klibi seçin. Birde Kayıt kısmındaki (aşağıda kırmızı daire içinde belirtilmiş) XY koordinat sistemi başlangıç noktasını merkez olarak seçin ve Tamamı tıklayın. Hala kare seçili iken özellikler panelindeki <Örnek Adı>‘nı KARE olarak belirleyin. Unutmayın actionscript büyük küçük harfe duyarlıdır.

mc1

  • Aynı işlemleri daire içinde yapın ama <Örnek Adı>’nı TOP yapın. Bununda XY merkezi orta olsun.
  • Şimdi sıra geldi kodları yazma işine. Sahnede boş bir yere tıklayın ve F9’a basın. Karşınıza kod yazma penceresi gelecek. Oraya yazılacak kodlar şu şekildedir.

Get Adobe Flash player

NOT : Burada koordinatları arttırma sayısını 1 olarak belirledik. Eğer farklı belirlerseniz tam olarak üst üste gelme ihtimalleri çok düşecektir. Ayrıca sahneye bir nesne yerleştirince nesneyi seçin ve özellikler panelinden X ve Y koordinatlarına kesinlikle bakın. Bazen bu koordinatlar virgüllü sayı olabiliyor (45,85 gibi). Kodlarını doğru olsa bile yine üst iste gelme ihtimali düşüyor.

Bir sonraki uygulamamızda bunu biraz daha geliştirip top karenin içine yarıdan fazla girerse Doğru yerde yazdırmak olacak. Sizde o zamana kadar yapmayı deneyin. İsterseniz uygulamayı aşağıda deneyin.

Get Adobe Flash player

1.820 views

“Flash ActionScript 3.0 İle klavye kontrolü 2” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.