Flash CS5 Actionscript 3.0 Araba Park Etme Oyunu

Paylaş

Çok basit bir hali ile araba park etme oyunu yapacağız. Yön tuşlarını kullanarak arabayı hareket ettireceğiz. Arabayı Çevirmek içinse A ve S harf tuşlarını kullanacağız. Dediğim gibi burada tam bir oyunu kodlamayacağız ama size fikir verme açısından basit halini yapacağız. Sizler kodları geliştirerek daha iyilerini yapabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

İlk önce Flash ile ActionScript 3.0 bir sahne açın.

Sahnenin içerisine çeşitli engeller ve bir araba ekleyin. Benim yerleşimim aşağıdaki gibidir.
arabaparki1

Arabayı Çevirmek için A-S tuşlarını kullanın yazan kısım dinamik metin alanıdır ve adı mesajdır.
Renkli ve kalın çizgili dörtgen şeklindeki engellerin isimleri sırası ile e1,e2,e3,e4,e5 ve e6, içi beyaz ve ince çizgili alanın ismi ise parkyeri olarak belirlenmiştir. Araba nesnemizin adıda tahmin edeceğiniz gibi araba.

Bu yerleşimi yapınca zaman çizelgesinde ikinci kareyi sağ tıklayın ve boş ana kare ekleyi seçin. Karşınıza boş bir sahne gelecektir. Sahneye bir buton ekleyin ve adını oyna olarak belirleyin.

Artık tasarımı tamamlandı. Zaman çizelgesinde 1. kareye gelin ve F9 tuşuna basarak kod ekranını açın ve aşağıdaki kodları yazın.

Zaman çizelgesindeki 2. kareye geçin ve aşağıdaki kodları yazın.

Örnek uygulama aşağıdaki gibidir.

Get Adobe Flash player

11.989 views

Gelen Aramalar:

 • flash cs5 ile araba park etme oyunu (12)

“Flash CS5 Actionscript 3.0 Araba Park Etme Oyunu” üzerine 30 yorum.

 1. olmuyo ya olmuyo olmuyo olmuyo sinirim bozuldu kaç saattir saat 6’ydı yayınlayacağımda şimdi yedi hata verdi bir sürü gıccık oldum dandirik ötesi eski cs5 burda ama ben adobe animate cc 2019 kullanıyorum en son sürüm ondan mı kaynaklanmış acaba şimdi siz cevap vermessiniz kafayı yiycem (kızdığım için özür dilerim benim durumumda olan birisi bilgisayarı alıp atardı çünkü) cevap gelmeyeceğine rağmen yazdım ama sinirden işte dandirik adobe animate🤬

  1. kusura bakmayın tatilde olduğumdan dolayı memlekette internetim yok o sebeple bakamadım. animate cc yi hiç denemedim. kodları farklı olabilir. bakar en kısa sürede yardımcı olmaya çalışırım.

  1. biliyorum. öğrencilere ilk anlattığımız konular olduğu ve fikir vermesini istediğim için basit kodlar kullandık. araştırırsanız daha detaylı kodlarda mevcut sitede.

 2. dediğinizi yaptım fakat ikinci sahneye gitmiyor lütfen kotlarını yazarmısınız biraz acemiyim ve ne yapcağımı bilmiyorum

  1. birincide park ettiniz mesajı vermek yerine ikinci sahneyi çağırarak yeni oyuna başlayabilirsiniz.

 3. Arkadaşlar
  bir oyun ödevim var
  rastgele toplar gelıcek ve kareyle onları tutacagız bunun hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim teşekkurler

 4. selamün aleyküm otomatk F2 basma komutu lazım ama nasıl yazılır bilmiyorum swf uzantılı olacak bir kere tıkladıgımda bir kere F2 basacak sonra kapanacak yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim saygılar.
  actionscript 2 kullanıyorum yardım ederseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.