Php’de Değişkenler

Paylaş

Değişkenler, bilgileri içerisinde tutan, gerektiğinde içeriğindeki bilgiler değiştirilebilen (sabitler hariç) bilgi taşıyıcılardır. Değişkenler bir programlama dilinin olmazsa olmazıdır.
Programlama dillerinde değişkenleri içerisine atılacak bilginin özelliğine göre tanımlamak gereklidir ancak php bizi değişken tanımlama konusunda büyük bir külfetten kurtarıyor. Php de değişken tanımlamak birçok programlama ve script dilinde olanın aksine belirli bir program bloğunda tanımlanmaz.

Değişkenler gerektiğinde içine değer gönderilerek tanımlanır. Yani değişkenin tipini belirtmemize gerek yoktur. Değişkenin tutacağı bilgi içerisine atıldığında kendisi otomatik olarak değişken türünü belirler.

 
Aşağıda bazı değişken tiplerini inceleyelim.
 
Değişkenler tanımlanırken dikkat edilecek kurallar vardır. Bunlar;
1.Değişken isimlerinde Türkçe (ö,ç,ş,ğ,ü,ö,İ,ı) karakter kullanılmaz.

2. Değişken isimleri rakam ile başlayamaz ama rakam ile devam edebilir.

3. Değişken isimlerinde özel karakterler (*,?,+,- v.b.) kullanılamaz.   

 
4. Değişken isimlerinde boşluk kullanılmaz. Onun yerine alt çizgi (_) kullanılabilir.

5. Değişken isimleri belirlendikten sonra içerisine bilgi eşittir (=) operatörü ile aktarılır. Değişkenlere bilgi aktarırken eğer aktarılacak bilgi sayı ise değişkenin değerini çift tırnak (" ") içerisine almaya gerek yoktur. Ama eğer aktarılacak bilgi metin (string) türünde ise muhakkak çift tırnak içerisine alınmalıdır.
 
Şimdi değişken tanımlamalarına örnek verelim;

141 views

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.