Dallanma Komutları : Switch-case komutu

Paylaş

Php’de program akışını yönlendirmek için kullanılan bir komuttur. Mantık olarak if komutu ile aynı işi yapar yapısı farklıdır. İşin aslı if gibi basit ve sağlam bir yapı varken çok tercih edilen bir komut değildir. En azından ben tercih etmedim şimdiye kadar.

Genelde bir değişkene atanan değeri sınar ve değere göre işlem yaparak gereken komutları çalıştırır. Eğer istenen şart sağlanmış ve çalışması istenen komutların çalışması bitmişse break komutu kullanılarak switch komutu işlemi bitirilir.

Gördüğünüz gibi switch komutu tek başına kullanılamıyor. Her şartı sınamak için case ifadesi kullanılıyor. Case ifadesinin görevi if gibi şartları kontrol etmek ama burada == operatörü kullanılmıyor direkt olarak şartın değeri yazılıyor. Bunu şimdi vereceğimiz örnekle pekiştirirsek;

Örnek : 1 ile 7 arasındaki rakamlardan birisi girildiğinde haftanın hangi gününe denk geldiğini bulan bir programı yazalım.

Switch($rakam) satırında case komutlarına gelindiğinde rakam değişkeni içindeki değere bakılacağı anlaşılır ve değer ne ise o case komutunun altındaki komutlar çalıştırılır. Tabi bu belli bir yere kadar sürecektir ki orası da break satırıdır. Komutlar çalıştıktan sonra break komutu görülünce çalışacak komutların bittiği anlaşılır ve switch komutu sonlandırılarak program eğer çalışacak başka komutlar varsa oradan devam eder ama bizim programımızda birşey olmadığı için program sonlanır. Bizim programımızda rakam değişkeni içindeki değer 3 olduğu için ekrana Çarşamba yazacaktır. Default satırı ise eğer 1 ile 7 arasında bir sayı girilmezse case satırlarının hiç birisinde karşılaştırma doğrulanmayacaktır işte o zaman default’a bağlı olan satır yani Geçersiz bir sayı girdiniz yazacaktır.

599 views

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.