Windows 10 Tanıtıdı

Paylaş

Microsoft’un amiral gemisi Windows 8, iyileştirmeler ve özelliklerle Windows8.1 adını aldı. Herkes windows 9 beklerken microsoft Windows 9’u atlayarak Windows 10’u tanıttı. Amaç dikkat çekmek midir yoksa başka bir düşünce midir bilinmez ama Windows 10 yeni özelliklerle gelecek.

Bunlardan bir tanesi  kullanıcıların alışık olduğu başlat menüsü. Başlat menüsü artık metro arayüzü ile değil alışık olduğumuz tarda gelecek ancak orada da bir güzellik yapılmış ve metro arayüzü de başlata eklenmiş. İki tarafta unutulmamış sanırım.

baslat

Yeniliklerden bir tanesi de MAC OS ve linux işletim sistemlerinde bulunan çoklu masaüstü yani Task view. Tek akranda birden fazla masaüstü ile çalışarak her masa üstünde farklı bir uygulama çalıştırabiliyorsunuz.

logo task

Ayrıca Snap Assist adında bir özellik geldi ki akıllı telefon kullananlar bilir arka planda açık uygulamaları görüp kapatabiliyoruz. Aynın onun gibi görev yöneticisine girmeden uygulamaları kapatabileceğiz.

Bir başka özellikte komut isteminde direkt olarak ctrl+v çalışmıyordu. Artık bunu da kullanabiliyorsunuz. Eğer ki komut istemi kullanıyorsanız -ki örneğin ben flashta virüs tarafından gizlenen dosyaları ve klasörleri görünür yapmak için kullanıyorum- işte o zaman işinize yarayacak bir özellik.

Ve en önemli özellik artık windows yüklü cihazlarınız birbiri ile etkileşimde bulabilecek ve bu işi eş zamanlı yapacak.

Eğer beta sürümünü denemek isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://windows.microsoft.com/en-us/windows/preview-iso

186 views

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.