WordPress ile Mobil Site Yapma

Paylaş

Bir site yaptınız ve bunun aynı zamanda mobil sürümünü de yayınlamak stiyorsunuz. Oturum mobil kodlama yapmak gerçekten zahmetli olacaktır. Tabi ki wordpress kullanıyorsanız bu işi yapmak gerçekten çok basit. Çeşitli eklentilerle zahmetsizce mobil site kurabilirsiniz. Tarif sitem olan www.ozguntarifler.com için kullandım ve gerçekten başarılı eklentiler var.

Gelelim o en çok kullanılan 5 eklentiye;

5.) Wapple Architect Mobile Plugin for WordPress : Genellikle wordpressi mobil hale getiren eklentiler yeni bir arayuz ile sitenizi mobil kullanıcıların beğenisine sunar. Wapple der ki ; direk sizin kendi temanızı mobil hale getiriyorum”. Eğer güncel ve standartlara uygun bir wordpress temanız var ise kesinlikle ise yarıyor. Ancak eski ve kullanıcı tarafından değisiklige uğratılmış temalarda ayni kaliteli sonucu vermeyebilir.

Eklenti sayfasi: http://wordpress.org/extend/plugins/wapple-architect/

4.) WPtap News Press : Eklentinin özelliği iPhone’a uyumlu bir mobil görünüm yaratmak. Tabi ki bunun için iPhone’un kendine özel tasarımlarından esinlenilmiş. Apple tarzı butonlar, ikonlar, görünümler. Kullanıcı web sitenizdekyen sanki bir iPhone uygulaması içindeymiş izlenimi yaratıyor. Tabi ki diğer akilli cep telefonları ile de çalışıyor, ancak hedef kitle olarak iPhone kullanıcıları düşünülmüş bir eklenti.

Eklenti sayfasi : http://wordpress.org/extend/plugins/wptap/

3.) WordPress Mobile Edition : Tamamen sade ve temiz bir arayüz arayanlar için bulunmaz hint kumaşi. WordPress’inizi mobil hale getirirken tertemiz ve oldukça basit bir arayüz kullanıyor. WordPress Mobile Edition wordpress’in bu konudaki en eski ve en çok kullanılan eklentilerinden birisi. Ayrıca hangi kullanıcıların mobil temayı göreceğini ayarlayabiliyorsunuz.

Eklenti sayfasi : http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-mobile-edition/

2.) WordPress Mobile Pack : WordPress Mobile Pack, wordpress geliştiricileri henüz akıllı telefonlar üzerinden blog yazma gibi özellikleri geliştirmeden önce genellikle Wp admin paneli kullananların başlıca sevdiği eklentilerden biridir. En geniş kitleye hitap eden Mobil tema eklentisi de yine kendisidir. Diğer eklentilerin çoğu iPhone, Samsung Galaxy gibi ikinci nesil akilli cep telefonu diyebileceğimiz türden telefonlar için düşünülmüşken WordPress Mobile Pack hedefini geniş tutmuş ve nispeten daha eski cihazlara da çok iyi adapte olabilen bir eklenti. Mobil widgeti sayesinde Google Analytics, Google Adsense gibi özel uygulamaları kullanmanıza imkan veren eklentinin birde QR Kod ile yönlendirme özelliği de mevcut.

Eklenti sayfasi : http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-mobile-pack/

1.) WPtouch : WPtouch her site ile uyumlu çalışabilen oldukça güzel bir eklenti, mobil kullanıcıları otomatik olarak tanıyarak mobil temayı görüntülemelerini sağlıyor. iPhone tarzı tasarımı oldukça basit ve kullanışlı, iPhone, iPad, iPod, gibi cihazlarla uyumlu olduğu gibi android tanbalı cihazlar, blackberry ve palm ile de oldukça tatmin edici sonuçlar verebiliyor. Ayar paneli üzerinden tema renklerini, arka plan görsellerini, gösterilecek/gösterilmeyecek sayfaları kategorileri ve etiketleri seçebiliyorsunuz. Anaylistics ve Adsense desteği bulunan eklenti de Favicon desteği de unutulmamış.

WPtouch oldukca basit ve kullanışlı bir eklenti. Başlangıç seviyesindeki kullanıcıların rahatlıkla kurup kullanabileceği kolaylığa sahip. Profesyonel kullanıcılar için ücretli versiyonu da mevcut. Ancak ücretsiz versiyonda biraz kafa yorarsanız istediğiniz görüntüyü sağlayabiliyorsunuz.

Eklenti sayfasi : http://wordpress.org/extend/plugins/wptouch/

Umarım işinize yarar.

3.387 views

“WordPress ile Mobil Site Yapma” üzerine 5 yorum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.